piątek, 1 listopada 2013

"Cień wiatru" Carlos Ruiz ZafónTytuł oryginalny: La sombra del viento
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 520
Kategoria: Proza


Ocena: 5/6  Autor zaprasza nas do pięknej Barcelony w Hiszpanii, pełnej zagadek i tajemnic. Gdzie dzieją się dziwne rzeczy niezauważalne dla mieszkańców Barcelony, ale nie dla naszego bohatera.

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" niejakiego Juliana Caraxa.

Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.


Szkoda że Cmentarz zapomnianych książek nie istnieje. Chciała bym wejść do niego i przejść się pomiędzy tyloma półkami pełnymi wspaniałych i niepowtarzalnych książek i móc wybrać jedną z nich. No ale niestety, nie wszystkie marzenia się spełniają. Może to inne czasy, ale wydaje mi się że teraz to już nikt (a zwłaszcza zwykły czytelnik) nie zabiera się za odkrywanie tajemnic pisarza swojej ulubionej książki.

Dużo słyszałam dobrego o tej książce, więc musiałam ją przeczytać chociaż nie wiedziałam czego mam się po niej spodziewać.
Książka jest lekka i przyjemnie się ją czyta. Zostałam pochłonięta można by powiedzieć "jednym tchem". Fabuła książki mile mnie zaskoczyła, chociaż oczekiwałam więcej wzmianek o tym Cmentarzu Zapomnianych Książek, myślała że to będzie główną fabuła książki, a ukazało się w niej tylko kilka fragmentów o Cmentarzu. Tylko pod tym względem ta książka mnie zawiodła.

Nigdy wcześniej nie miałam styczności z tym autorem. Ale już to nadrobiłam i  zdążyłam kilka jego książek przeczytać. Recenzje innych jego książek pewnie kiedyś się ukażą na blogu, ale nie wiem jeszcze kiedy to nastąpi. Czas pokarze.

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam książkę ♥ A także inne książki Zafóna, polecam Księcia mgły :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już kilka książek Zafona w tym Książe Mgły;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham <3 Wszystkie książki Zafona są niesamowite i niepowtarzalne, dlatego tym bardziej zachęcam do zapoznania się z nimi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam już prawie wszystkie jego książki ;)

   Usuń
 4. Moja przyjaciółka polecała mi ostatnio tę książkę, więc muszę w końcu do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zaczęłam właśnie od tej książki, jeśli chodzi o zapoznanie się z Zafonem i również nie wiedziałam czego się spodziewać. Zostałam bardzo zaskoczona, otrzymałam coś na prawdę dobrego w oryginalnym stylu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czytałam jedynie "Światła Września" i nie specjalnie przypadła mi ta książka do gustu... Ale może ta bardziej by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam kilka książek Zafona na półkach, ale jakoś jego twórczość zbytnio mnie nie porywa.

  OdpowiedzUsuń