wtorek, 17 września 2013

"Coco" Cristina Sánchez-Andrade

   Tytuł oryginalny: Coco
   Wydawnictwo: Świat Książki
   Rok wydania: 2008
   Liczba stron: 304
   Kategoria: biografie

   Ocena: 4/6


Powieść o legendarnej i charyzmatycznej projektantce mody. 

87 lat życia w ułamku sekundy przelatuje przez umysł Coco. Wspomnienia ludzi, zdarzeń, miejsc zostają przywołane przez zbliżający się pocisk. Kto strzela? Dlaczego? A może to tylko kolejne urojenie?
Znana milionom, w głębi duszy zawsze była samotna, Jako dziecko oddana na wychowanie siostrą zakonnym, nigdy nie nauczyła się okazywać uczuć.

 Cristina Sánchez-Andrade kreśli psychologiczny portret legendarnej, fascynującej po dziś dzień kreatorki mody.
Oddaje charakter ambitnej, chłodnej, żądnej sukcesu kobiety. Kobiety, której najgłębiej skrywaną i napawającą ją samą przerażeniem potrzebą, była potrzeba miłości.

Zaciekawiona życiem prywatnym Coco Chanel postanowiłam sięgnąć po tą książkę i muszę przyznać że trochę się zawiodłam. Oczywiście nie książką ale samą Coco. Inaczej wyobrażałam sobie wielką projektantkę mody. Nie chodzi tu oczywiście o jej wygląd, ale o jej charakter, zachowanie, samo bycie. Na pewno nie wzięła bym jej jako autorytet do naśladowania. A jeśli chodzi ogólnie o treść książki to bardzo miło się ją czyta. I pomimo rozwoju akcji inaczej wyobrażałam sobie jej zakończenie (śmierć bohaterki).

Mam jeszcze w planach inne książki opowiadające o życiu Coco Chanel.

4 komentarze:

 1. To prawda Coco Chanel potrafiła stworzyć dość interesujący styl swojego domu mody. Jej życie było równie barwne jak jej stroje, ale raczej ta książka nie dla mnie, głównie dlatego, że nie lubię czytać biografii. A po drugie, jej biografia, aż tak mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej książce. Nie ukrywam, że to dość intersująca biografia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czytałam "Coco Chanel. Życie intymne" - nie najgorsza, bardzo szczegółowa, więc raczej tylko dla bardzo zainteresowanych. Ja jako autorytet też bym jej nie wzięła ;d

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam zamiar przeczyać tą książkę;)

  OdpowiedzUsuń