poniedziałek, 30 września 2013

Wrześniowy stosik


Prezentuje pierwszy stosik na blogu;) Niestety jest trochę skromny, ale ważne że jest.

1. J.R.R. Tolkien "Silmarillion" - kupione w biedronce za 10 zł, a dlatego bo jego treść dzieje się w krainie poprzedzającą epoke Władcy Pierścieni.
2. Carlos Ruiza Zafón "Gra anioła" - po przeczytaniu "Cień wiatru" postanowiłam sięgnąć po kolejną książkę o Cmentarzu Zapomnianych Książek.
3. Carlos Ruiza Zafón "Więzień nieba" - tak jak z książką powyżej.
4. Kronika ptaka nakręcacza" - także kupiona w Biedronce za 10 zł. I już jestem w trakcie czytania.

I tak oto prezentuję się mój wrześniowy stosik. A co do mnie to jutro powrót na uczelnię, a ja co... oczywiście chora;/
Trzeba wsiąść książkę, wskoczyć pod koc i kurować się;)


czwartek, 26 września 2013

"Wyznania Gejszy" Arthur Golden



   Tytuł oryginalny: Memoirs of a Geisha
   Wydawnictwo: Albatros
   Rok wydania: 2006
   Liczba stron: 464
   Kategoria: literatura piękna

   Ocena: 5/6


Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą. Jej niezwykła opowieść, pełna humoru, niezapomnianych charakterów jest zainspirowana historią najsłynniejszej współczesnej gejszy- Mineko Iwasaki.

Opowieść Sauri, córki prostego rybaka, zaczyna się w 1929 roku, gdy jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły gejsz w Kioto. Jej starsza siostra Satsu trafia do burdelu. Oczami Sayuri śledzimy jej edukację jako gejszy: naukę tańca, muzyki, noszenie kimona, sztuki nakładania makijażu i układania włosów, nalewania sake.

Bycie gejszą nie jest łatwe, wygląd to najważniejsza rzecz, żeby nie zniszczyć fryzury trzeba spać na "drewnianym klocku" który nie jest w ogóle wygodny. Nakładanie makijażu trwa kilka godzin. Sayuri dojrzę musi się zmagać z tym wszystkim, chodzić do szkoły dla gejsz to jeszcze usługiwać w domu którym zamieszkuję. Sayuri nie jest jedyną gejszą w domu, mieszka razem z Hatsumomo, która tylko utrudnia wszystko. Gdy Sayuri staję się coraz bardziej popularna Hatsumomo próbuję się jej pozbyć, wrabia Sayuri w różne strasznę sytuację. Co tylko pogarsza życie dziewczyny, ale mimo tylu utrudnień Sayuri staję się jedną z najpopularniejszych gejsz dzięki pomocy Mamehy która wybrała Sayuri na młodszą siostrę. Każda starsza gejsza bierze pod opiekę młodszą by jej pomóc oswoić się ze światem gejsz i stają się one tzw. siostrami.

Świat gejsz jest to świat gdzie dziewictwo dziewczyny jest towarem sprzedawanym na licytacji temu, który zaoferuje najwięcej. Świat w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn, a miłość uchodzi za iluzję.

Zawsze byłam i nadal jestem ciekawa wszystkiego co jest związane właśnie z Japonia. I od jakiegoś czasu byłam zaintrygowana jak to jest być gejszą. I teraz już wiem, że z jednej strony to nic fajnego, sama męczarnia. Książkę przeczytałam bo szukałam inspiracji to napisania eseju. Ale pewnie i bez tego bym ją przeczytała. Na książce się ani trochę nie zawiodłam, tylko na tym, że niestety życie gejszy nie jest usłane różami jak się to mogło wydawać. Zawsze kojarzyłam gejsze jak takie japońskie księżniczki, zazdrościłam im, że maja takie cudowne życie, mają dużo ciuchów, są piękne, wręcz idealne. Niestety okazało się to trochę inne.

poniedziałek, 23 września 2013

"Bluźnierstwo" Asia Bibi

 
   Tytuł oryginalny: Blaspheme
   Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
   Rok wydania: 2012
   Liczba stron: 184
   Kategoria: biografie
 
   Ocena: 6/6

 
 ŚMIERĆ ZA KUBEK WODY

14 czerwca 2009 roku Asia trafia do więzienia, zostaje skazana na śmierć.
W jej obronie stają gubernator Pendżabu (muzułmanin) oraz minister do spraw mniejszości (chrześcijanin). Obaj giną z rąk fanatyków religijnych.

Pakistan, upalne lato. Pracująca cały dzień w polu Asia Bibi, czterdziestoletnia matka pięciorga dzieci, piję wodę z pobliskiej studni, należącej do muzułmanów. Ponieważ Asia jest chrześcijanką, inne kobiety uważają, że woda stała się "nieczysta".

Natrafiłam na tą książkę przez przypadek bo szukałam czegoś do felietonu na socjologie. Pisałam o kobietach z całego świata, jak są traktowane w innych kulturach niż nasza.

Ta książka to nic innego jak przeżycia kobiety która jest w więzieniu za "jeden kubek wody". Niestety tak są traktowani ludzie (nie tylko kobiety) w krajach muzułmańskich. Jeśli nie jesteś muzułmaninem to nie jesteś nikim. Asia opisuję jak to się stało, że trafia do więzienia. Zwykła, niekonfliktowa kobieta, żyjące z zgodzie z innymi i szanująca religijne obyczaje kraju.

Asia opisuję co się dzieje gdy jest w więzieniu, jak jest jej ciężko z dala od rodziny. Ja giną jej sprzymierzeńcy. Wraz ze śmiercią gubernatora i ministra Asia ma coraz mniejszą nadzieję.

Asia do dziś przebywa w więzieniu. Czy kiedykolwiek z niego wyjdzie?
Ułaskawienie nie oznacza, że Asia będzie bezpieczna.
Fundamentaliści muzyłmańscy grożą jej linczem.

O życie Asi walczą ludzie na całym świecie.

piątek, 20 września 2013

"Kwiat pustyni" Waris Dirie & Cathleen Miller


Tytuł oryginalny: Desert Flower
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 258
Kategoria: biografie

Ocena: 6/6



Biografia słynnej modelki walczącej o prawa kobiet.
 
Waris Dirie - była modelka, ambasadorka ONZ walcząca przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych. W 2000 roku założyła fundację, która działa na całym świecie, zajmując się uświadamianiem, ochroną zagrożonych dziewcząt i pomocą ofiarom okrutnego rytuału.

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się wśród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku pięciu lat przeżyła obrzezanie - rytuał, który doprowadził do śmierci jej siostrę i dwie kuzynki. W wieku sześciu lat została zgwałcona. Jako trzynastolatka miała być wydana za mąż za starca, ale zdesperowana uciekła z domu. Po wielu przygodach i dramatycznych wydarzeniach jej tułaczka zakończyła się w Nowym Jorku. W w wieku 18 lat rozpoczęła karierę modelki występując obok Naomi Campbell i Claudii Schiffer.

Kolejna książka o tym jak kultura potrafi być brutalna wobec kobiet. Nie rozumiem jak można traktować jak dzieci, zwłaszcza 5 letnie dziecko, które nawet nie wie co to znaczy być kobietę, które nie myśli o niczym  innym jak zabawa. Więc nie rozumiem po co obrzezać dziewczynki w tak młodym wieku zwłaszcza jeśli większość z nich tego nie przeżywa.
Niestety w książce jest opisany proces obrzezania. Chyba najsmutniejszy fragment w tej książce. Waris opisuję jak przez obrzezanie nie może nawet zwyczajnie się załatwić bo sprawia jej to ból.

"Miałam zaledwie pięć lat - czy mogłam wiedzieć, co to znaczy być kobietą? Dowiedziałam się wszakże, co to znaczy być afrykańską kobietą. Znaczyła to cierpieć w milczeniu, biernie i bezradnie, jak dziecko."

wtorek, 17 września 2013

"Coco" Cristina Sánchez-Andrade

   Tytuł oryginalny: Coco
   Wydawnictwo: Świat Książki
   Rok wydania: 2008
   Liczba stron: 304
   Kategoria: biografie

   Ocena: 4/6


Powieść o legendarnej i charyzmatycznej projektantce mody. 

87 lat życia w ułamku sekundy przelatuje przez umysł Coco. Wspomnienia ludzi, zdarzeń, miejsc zostają przywołane przez zbliżający się pocisk. Kto strzela? Dlaczego? A może to tylko kolejne urojenie?
Znana milionom, w głębi duszy zawsze była samotna, Jako dziecko oddana na wychowanie siostrą zakonnym, nigdy nie nauczyła się okazywać uczuć.

 Cristina Sánchez-Andrade kreśli psychologiczny portret legendarnej, fascynującej po dziś dzień kreatorki mody.
Oddaje charakter ambitnej, chłodnej, żądnej sukcesu kobiety. Kobiety, której najgłębiej skrywaną i napawającą ją samą przerażeniem potrzebą, była potrzeba miłości.

Zaciekawiona życiem prywatnym Coco Chanel postanowiłam sięgnąć po tą książkę i muszę przyznać że trochę się zawiodłam. Oczywiście nie książką ale samą Coco. Inaczej wyobrażałam sobie wielką projektantkę mody. Nie chodzi tu oczywiście o jej wygląd, ale o jej charakter, zachowanie, samo bycie. Na pewno nie wzięła bym jej jako autorytet do naśladowania. A jeśli chodzi ogólnie o treść książki to bardzo miło się ją czyta. I pomimo rozwoju akcji inaczej wyobrażałam sobie jej zakończenie (śmierć bohaterki).

Mam jeszcze w planach inne książki opowiadające o życiu Coco Chanel.

niedziela, 15 września 2013

"Cukiereczki" Mian Mian


   Tytuł oryginalny: Tang
   Wydawnictwo: W.A.B.
   Rok wydania: 2007
   Liczba stron: 328
   Kategoria: literatura piękna

   Ocena: 4+/6



Zakazana w Chinach powieść młodej, skandalizującej autorki!

Chiny, przełom lat 80-90. Siedemnastoletnia Hong przygnębiona samobójstwem koleżanki rzuca szkołę (co w ówczesnych Chinach oznaczało rezygnację z życiowych perspektyw) i wyjeżdża z rodzinnego Szanghaju udając się do Shenzhen, które słynie z dzielnic rozrywki. Poznaje, co to narkotyki, seks i alkohol, wreszcie spotyka Saininga, młodego muzyka, i w jej życie wdziera się wielka miłość.

Książka, obrazoburcza i wywrotowa, nazwana przez chińskich cenzorów świadectwem duchowego brudu, przypominająca swym gorączkowym rytmem powieści Jacka Kerouaca, jest jednocześnie przejmującą, wyjątkowo osobistą opowieścią o młodzieńczych rozczarowaniach i samotności. 

Mian Mian swoją powieścią "Cukiereczki" wywołała w Chinach prawdziwą burzę obyczajową. Cztery miesiące po publikacji zakazano jej rozpowszechniania. Więc zastanawiam się co się zmieniło, że jednak książka trafiła do księgarń na całym świecie.

Jest to moja pierwsza styczność z literaturą Chińską i jak na razie się nie zawiodłam. Nie znam innych pisarek Chińskich, ale z chęcią poznam jeśli znacie jakieś. Z twórczością Mian Mian jeszcze się nie żegnam bo mam zamiar sięgnąć po jeszcze jedną powieść tej autorki, a mianowicie "Panda Sex". Naprawdę polecam.

sobota, 14 września 2013

"Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne




   Tytuł oryginalny: The Boy in the Striped Pyjamas
   Wydawnictwo: Replika
   Rok wydania: 2013
   Liczba stron: 204
   Kategoria: literatura współczesna

   Ocena: 5/6


II wojna światowa. Mały chłopiec Bruno syn niemieckiego oficera. Żyje w Berlinie gdzie w ogóle nie doświadcza okrucieństw wojny. Niestety pewnego dnia Bruno wraz z rodziną musi się przeprowadzić. I tak trafia do domu położonego obok obozu koncentracyjnego. Tak poznaje Smula, syna żydowskiego zegarmistrza. Nie rozumiejąc nic, Bruno zaprzyjaźnia się z chłopcem. Co doprowadza do nieszczęśliwego wypadku...

Polowałam na tą książkę bardzo długo, nigdzie nie można było jej znaleźć, a jak już udało mi się ją wypatrzeć to było niemiłosiernie droga. Aż wreszcie moja cierpliwość została nagrodzona. Książka powróciła do sklepów.

Film na podstawie książki już kilka lat temu obejrzałam i to nie jednokrotnie, choć film był rewelacyjny to książka jeszcze bardziej mnie zafascynowała. Fabuły różnią się trochę od siebie. I jeśli nie oglądaliście jeszcze filmu, a macie taki zamiar to radzę wam najpierw przeczytać książkę.

Opowieść jest bardzo wzruszająca i niestety smutna. Ale tak to już bywa z książkami w którym występuję wojna. Choć historia Bruna nie jest prawdziwa to w 100% odzwierciedla realia II wojny światowej.
Ukazuję też, że dzieci nie zważają na to czy ktoś jest Żydem czy Niemcem... Przecież chłopiec to chłopiec, osoba z którą można się pobawić, porozmawiać, a nie nienawidzić...

czwartek, 12 września 2013

"Zaproszenie na kimchi" Lena Świadek

Już od bardzo dawna marze by zwiedzić Japonię i Koreę. Wszystko co się wiąże z tymi krajami mnie fascynuję. Lubię oglądać filmy azjatyckie, jeść sushi i czytać książki o tych krajach i autorów pochodzących z tych krajów. Fascynuję mnie też moda azjatycka to, że tam nie patrzą na Ciebie dziwnie jeśli ubierzesz się inaczej niż inni.
I dlatego właśnie postanowiłam sięgnąć po "Zaproszenie na kimchi".
Co to jest kimchi? "Otóż jest to tradycyjna przystawka, którą w Korei jada się z każdym daniem. Marynowana w pikantnym sosie kapusta pekińska o czerwonym odcieniu."
Ta książka to nic innego jak opowieści autorki z jej pobytu w Koreii. Opisuje ona swoje przeżycia, przygody, ale także normalne czynności jak wyprawa na bazar a nawet wyrzucanie śmieci. Korea różni się od Polski nawet taka czynnością jak wywóz śmieci. Jeśli twoje śmieci nie są w różowym worku to ich nie wyrzucą.
Najbardziej urzekło mnie w tej książce to że autorka opisuje zwykłe (dla Koreańczyków) czynności, które dla innym pewnie okazały się nie warte uwagi.
Książka jest ozdobiona licznymi zdjęciami pokazującymi jakim pięknym krajem jest Korea i różniącym się kulturą od innym krajów.

"Mój kosz na śmieci, wypełniony po brzegi, czeka od paru dni na opróżnienie. Powód wręcz niewiarygodny: nie mogę znaleźć śmietnika!. Spaceruję więc po okolicy, starając się wypatrzeć kontenery znane mi z Polski. Na próżno. Nie ma też zwykłych koszy. Gdzie więc, do licha, czterdzieści milionów Koreańczyków  pozbywa się odpadów?"
"Łaźnia to w Korei wręcz instytucja i do tego wielofunkcyjna. Wstęp kosztuje naprawdę niewiele, jakieś 5-7 dolarów, a można tam spędzić nie tylko dzień, ale i noc."
 Odsłonięci pomnika, na którym umieszczono odległość pomiędzy Polską a Koreą: 7736 km

Jubileusz Dwudziestolecia Polonistyki w Korei
Koreański Zespół Polskiego Tańca Ludowego

Jak widać Koreańczycy kochają Polskę:)

Na końcu książki autorka zamieściła kilka łatwych przepisów na tradycyjne dania koreańskie m.in. własnie tytułowe KIMCHI.

Ocena: 4/6

środa, 11 września 2013

Początek

Dzisiaj zaczyna się początek historii mojej wirtualnej biblioteki.
Będą zamieszczane tutaj recenzje, opisy książek które przeczytałam i którymi chciałam bym się podzielić z wami. Będę wyrażać swoje opinie, nie zawsze pozytywne. Nowe posty są uzależnione od tego ile będę mieć wolnego czasu na czytanie książek. Czasami posty mogę ukazywać się co kilka dni, a czasami niestety może być to powiedzmy 2 razy w miesiącu.

Na początek podzielę się z wami zdjęciem mojej prywatnej, osobistej biblioteki.



PS. Niestety chwilowo nie wszystkie książki się tu znajdują bo kilka egzemplarzy jest rozsianych po różnych miejscach;)